Ośrodek Psychoterapii dla Dzieci, Młodzieży oraz Rodzin i Szkoleń Podyplomowych, placówka Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Psychoterapii

MENU
Jesteś tutaj: Szkolenia Szkolenia 2020

Szkolenia 2020

„Terapia koherencji w zaburzeniach lękowych”

Data:17-18.01.2020

Prowadzący: Michał Jasiński           

 

Opis szkolenia:

W ramach części praktycznej warsztatu poruszone zostaną następujące zagadnienia:

1.Klienci, ich problemy i proces terapeutyczny oczyma konstruktywisty.

2.Specyfika relacji terapeutycznej w terapii koherencji

3. Fazy procesu terapeutycznego. Mapa, wskazówki i pułapki.

4. Metodyka pracy doświadczeniowej zgodnej z zasadą koherencji – strategie i techniki pozwalające na dotarcie do nieświadomych, adaptacyjnych konstrukcji i ich trwałą zmianę bez przeciwdziałania symptomow.

5. Zmiana transformatywna i rekonsolidacja pamięci – jak w kluczowym momencie terapii doprowadzić do ustąpienia symptomu i zapewnić trwałość tej zmiany?

Celem warsztatu jest zapoznanie Państwa z   teorią i praktyką terapii koherencji na poziomie, który pozwoli Państwu używać przynajmniej część z proponowanych metod we własnej praktyce terapeutycznej

Lęk uogólniony, niepewność, zamartwianie się, ruminacja, bezsenność, poczucie braku kontroli, agorafobia, ataki paniki, lęk przed porażką czy odrzuceniem... Któż z nas – terapeutów – nie spotyka się na co dzień z tymi symptomami? Występują one wszak zarówno w spektrum zaburzeń lękowych, jak i jako niechciani towarzysze depresji czy zaburzeń osobowości

Uporczywość wyżej wymienionych objawów często staje się powodem frustracji naszych  klientów oraz nas samych – terapeutów starających się pomóc w ich usunięciu. Nierzadko wydaje się, że symptomy ustępują, jednak po jakimś czasie wracają ponownie ze zdwojoną siłą. Dlaczego tak się dzieje? Z odpowiedzią (i odsieczą) spieszy współczesna neuronauka oraz podejścia terapeutyczne bazujące na jej odkryciach, w tym terapia koherencji Bruce'a Eckera i Laurel Hulley (1996, 2017).

 

Dzięki wynikom badań laboratoryjnych oraz doniesieniom z gabinetów terapeutycznych wiemy dziś, że trwała, głęboka zmiana terapeutyczna zachodzi tylko wtedy, gdy na poziomie neuronalnym dojdzie do procesu rekonsolidacji pamięci, czyli transformacyjnej zmiany śladów pamięciowych odpowiedzialnych za występowanie danych objawów. W języku psychoterapii owe ślady pamięciowe to nieświadome konstrukcje, schematy nadające istotne znaczenie niechcianym symptomom.

Centralnym założeniem terapii koherencji jest, znana w psychoterapii nie od dziś, koncepcja spójności objawu z nieświadomymi, adaptacyjnymi konstrukcjami rzeczywistości, które wymagają jego występowania. Interesujące w owym podejściu jest to, że cała metodyka pracy oparta jest na tymże założeniu oraz na neuronaukowych badaniach dotyczących rekonsolidacji pamięci. Terapeuta prowadzi klienta do doświadczeniowego odkrycia wspomnianych konstrukcji i zintegrowania ich na poziomie świadomym.

Następnie schematy te zmieniane są wspólnie tak, by symptom stracił rację bytu w ramach subiektywnej struktury rzeczywistości klienta.

W trakcie warsztatu przedstawione zostaną założenia teoretyczne terapii koherencji wraz z cechami wspólnymi współczesnych podejść konstruktywistycznych. Zasadnicza część spotkania będzie miała jednak charakter stricte praktyczny. Uczestnicy dowiedzą się, jak doprowadzić do głębokiej, trwałej zmiany terapeutycznej pozwalającej na ustąpienie symptomu poprzez zmianę konstrukcji leżących u jego podstaw, pracując z klientami w sposób doświadczeniowy.

W trakcie warsztatu:

- przeanalizujemy również przypadki klientów prezentujących różne objawy zaburzeń lękowych,

- obejrzymy też fragmenty wideo z sesji terapeutycznych przeprowadzonych przez Bruce’a Eckera

- poćwiczymy praktycznie, m.in. role-playing i pracę w małych grupach.

Michał Jasiński- psycholog, psychoterapeuta w terapii indywidualnej, par i rodzin, doktorant Universitat de Barcelona.

Pracuje w wielojęzycznym zespole psychologów i psychiatrów w nurcie psychoterapii konstruktywistycznej, silnie reprezentowanej na świecie przez ośrodek barceloński.

Ukończył studia specjalistyczne z psychoterapii konstruktywistycznej na Universitat de Barcelona, studia podyplomowe z badań nad poznaniem i zachowaniem na tej samej uczelni, a także studia podyplomowe z krótkoterminowej terapii strategicznej na Universitat de Girona oraz kurs terapii narracyjnej w londyńskim Intitute of Narrative Therapy. Jest wykładowcą stowarzyszonym w Coherence Psychology Institute.

Cena:

Cena do 30.11.2019 430 zł

Cena od 1.12.2019 480 zł

(bez kosztów utrzymania).

 

Zapisy w sekretariacie

Sekretariat:  tel. 601 862 693

E-mail: info@wip-dzmr.poznan.pl

Kontakt z nami

ul. Ścinawska 3, 60-178 Poznań

  +48 601 862 693

Pon-Czw 9:00 do 20:00, Pt: 9:00 do 14:00

© wszystkie prawa zastrzeżone