Ośrodek Psychoterapii dla Dzieci, Młodzieży oraz Rodzin i Szkoleń Podyplomowych, placówka Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Psychoterapii

MENU
Jesteś tutaj: Psychoterapia Podejścia psychoterapeutyczne Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniu

Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniu (Solution Focused Approach – SFA). Narodziło się w latach 80-tych i 90-tych XX wieku a stworzone zostało przez zespól terapeutów skupionych wokół Insoo Kim Berg i Steve de Shazera z Brief Family Therapy Center w Milwaukee ( USA).

Podstawowe założenia dotyczące tego rodzaju pracy z ludźmi to:

Każdy ma mocne strony i zasoby – na nich opieramy pracę nad zmianą.

Akcentujemy zdrowie i pokazujemy zdolności radzenia sobie, które masz i możesz ponownie wykorzystać w celu rozwiązywania swoich problemów. Wydobywamy zasoby a następnie wzmacniamy je.

Zmiana jest nieuchronna, następuje ciągle, więc to co możemy robić, to kierować nią w pozytywną stronę, wspierać ją lub nie przeszkadzać aby ona dokonała się.

 

Perspektywa czasowa - zorientowanie na teraźniejszość i przyszłość.

Przeszłość możemy opisać i wyrazić aktualnie przeżywane wobec niej emocje, jednak nie zmienimy jej. Koncentrujemy się na tym co „tu i teraz” i budujemy jak najbardziej szczegółowe opisy przyszłości, czyli stanów pożądanych przez osobę.

Motywacja do zmiany – każdy ją ma!

To co napędza zmianę to potrzeba. Ustalamy cel zmiany w realiach życia danej osoby. Zadaniem terapeuty jest zadawanie właściwych pytań w odpowiednim momencie. Terapeuta jest ekspertem od komunikacji-wie JAK, ale nie wiec CO chce zmienić klient.

W podejściu tym akcentuje się koncentrację na rozwiązaniu w odróżnieniu od innych systemów terapeutycznych, które skupione są na odkrywaniu problemów. To nowatorska zmiana perspektywy. SFA jest to metoda stosowana w pracy z ludźmi zgłaszającymi różnorakie problemy. Terapeuta pomaga wybrać najskuteczniejszą i najprostszą drogę postępowania, aby osiągnąć zmianę.

Jak mawiał Steve de Shazer, pytany o to jak osiąga się zmian?: „Jeden mały kroczek po drugim”. Zapraszamy więc do pierwszego małego kroku i zapisanie się na spotkanie z terapeutą.

 

Przykładowa polecana literatura:

Dla młodzieży -  „W poszukiwaniu rozwiązania” J.Sharry, B.Madden, M. Darmody

Dla rodziców -  „Dam Radę!” B. Furman

Dla zainteresowanych metodą - „Kiedy słowa były magią” S. de Shazer

Terapia krótkoterminowa skoncentrowana na rozwiązaniu. Pomaganie osobom z problemem alkoholowym. Insoo Kim Berg,  Scott Miller. Wydawnictwo Galaktyka , Łódź 2000r.

 

Kontakt z nami

ul. Grotkowska 13b, 60-176 Poznań

Poniedziałek -  Czwartek 9:00 - 20:00
Piątek 9.00 - 14.00

© wszystkie prawa zastrzeżone