Start Oferta Szkolenia Archiwum Warsztat średniozaawansowany Terapia koherencji w perfekcjonizmie i symptomach obsesyjno-kompulsyjnych

Warsztat średniozaawansowany Terapia koherencji w perfekcjonizmie i symptomach obsesyjno-kompulsyjnych

Prowadzący: Michał Jasiński

Termin szkolenia: 17-18 grudnia 2021

Koszt:

do 30.06.21 - 400zł

po 30.06.21 - 500zł

Warsztat praktyczny na poziomie średnio zaawansowanym, przeznaczony dla tych, którzy mieli już kontakt z terapią koherencji i rekonsolidacji pamięci na poziomie podstawowym.

Psychoterapeuci stusunkowo często spotykają się z klientami zmagającymi się z uciążliwym, obsesyjnym wręcz perfekcjonizmem. Problem ten nierzadko idzie w parze z ruminacją, lękiem czy niskim poczuciem własnej wartości. W gabinecie szybko przekonujemy się, że próby przeciwdziałania owym objawom nie przynoszą oczekiwanych korzyści, a jedynie pogłębiają cierpienie i frustrację nie tylko klientów, ale i samych terapeutów. Skąd ta ogromna odporność na zmianę, skoro symptomy te niosą ze sobą tak duże cierpienie? Na to pytanie odpowiadają Alexandre Vaz i Bruce Ecker:

 Kompulsywny perfekcjonizm można konceptualizować jako (…) nabytą reakcję wynikającą z wartościowanego emocjonalnie modelu lub schematu mentalnego, który ukształtował się niewerbalnie poza świadomością (Ecker, 2018; Ecker i in., 2012). Przykładem uświadomionego, odczutego afektywnie i zwerbalizowanego schematu generującego perfekcjonizm jest następująca konstrukcja: „Każdy błąd ujawnia, że ​​jestem bezwartościową osobą zasługującą na zawstydzenie i odrzucenie, które otrzymuję, więc nie mogę popełniać błędów”. Takie schematy powstają w odpowiedzi na konkretne doświadczenia, często związane z relacją przywiązania, i reprezentują spójne, choć nieświadome próby przystosowania się do środowiska, które zadawało osobie cierpienie. Nauczywszy się oczekiwać, że popełnienie jakiegokolwiek błędu lub zrobienie czegokolwiek, co nie podoba się innym, przynosi krzywdę (taką jak porzucenie, bicie, behawioralne wycofanie miłości lub haniebne potępienie za całkowitą niegodność), jednostka uczy się również taktycznego, samoobronnego rozwiązania w postaci perfekcjonizmu po to, by uniknąć spodziewanego cierpienia. Rozwiązanie to konsoliduje się w strukturach pamięciowych jako schemat, który wpływa na codzienne funkcjonowanie jednostki”.

 Vaz, A., & Ecker, B. (2020). Memory reconsolidation in psychotherapy for severe perfectionism within borderline personality. Journal of Clinical Psychology76(11), 2067–2078. https://doi.org/10.1002/jclp.23058

 

Terapia koherencji inne podejścia doświadczeniowe bazujące na zmianie transformacyjnej poprzez rekonsolidację pamięci dowodzą nam, że głęboka i trwała zmiana owych schematów, prowadząca jednocześnie do ustąpienia objawów, jest możliwa.

 

W trakcie naszego dwudniowego warsztatu przyjrzymy się bliżej ww. objawom i najróżniejszym konstrukcjom emocjonalnym stojącym za nimi. Skupimy się przede wszystkim na procesie doświadczeniowej zmiany owych schematów.

Nasze spotkanie będzie miało zatem charakter stricte praktyczny: przeprowadzimy dwie sesje demonstracyjne (pierwsza w piątek, druga w sobotę) i po dwie sesje w małych grupach (terapeuci, klienci, obserwatorzy). Przeanalizujemy także zapis wideo sesji prowadzonej przez Bruce'a Eckera i odpowiemy na Państwa pytania co do procesu terapii, relacji terapeutycznej i nie tylko.