Korzenie Wielkopolskiego Instytutu Psychoterapii ( WIP) sięgają 1998r., kiedy z inicjatywy czterech osób: E. Czapiewskiej-Zejden, Romana Ciesielskiego, Rafała Antkowiaka i Krzysztofa Klajsa powstała wielkopolska filia Polskiego Instytutu Ericksonowskiego. W 2010 roku, po zakończeniu współpracy z PIE, powstał Wielkopolski Instytut Psychoterapii, który w obecnym kształcie składa się z dwóch ośrodków: WIP-u Ośrodku Psychoterapii Dzieci, Młodzieży i Rodzin oraz Szkoleń Podyplomowych z lokalizacją na ul. Grotkowską 13B, którą kieruje Rafał Antkowiak oraz WIP-u Zespołu Specjalistycznych Ośrodków Psychoterapii, Szkoleń i Coachingu, który zlokalizowany jest na ul. Junackiej 34, kierowanym przez Elżbietę Czapiewską-Zejden.
Stanowimy zespół doświadczonych psychologów, lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów, specjalizujących się w rożnych dziedzinach psychologii klinicznej i psychiatrii ze szczególnym uwzględnieniem terapii dzieci, młodzieży oraz rodzin.
W naszej pracy terapeutycznej i szkoleniowej respektujemy standardy zawodowe Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Psychologicznego.
Wielkopolski Instytut Psychoterapii jest placówką Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Psychoterapii
Integrujemy głównie podejścia: hipnoterapię M.H.Ericksona oraz systemowe i narracyjne, jednak nie obce są nam poznawczo-behawioralne, psychodynamiczne oraz strategiczne nastawione na rozwiązanie. Staramy się też być na bieżąco z podejściami opartymi o najnowsze odkrycia neuronauki np. terapia koherencji czy terapia par skoncentrowana na emocjach ( EFT).
„Możesz oczywiście odwołać się do podręczników. Dziś podoba ci się ten fragment, a jutro inny. Mówią ci tam, co i jak masz robić. W istocie jednak powinieneś przyglądać się uważnie swojemu pacjentowi, aby rozpoznać, jakiego rodzaju człowiekiem on jest, i aby następnie pracować z nim w sposób, który pasuje do jego problemu, jedynego w swoim rodzaju problemu.”
Milton H. Erickson w „Mój głos podąży za tobą” (S. Rosen, Zysk i S-ka, 1997)
Uważam, że rodzina każdemu z jej członków wydaje się inna i że każda taka wizja jest tak samo uprawniona
Humberto Maturana w „ W cztery oczy” ( R. Simon, GWP, 2001)
Osoba nie jest problemem, to problem jest problemem
Micheal White
Widzisz ,Maks, problem nie polega na tym, że myszy są w labiryncie, tylko na tym, że labirynt jest w myszach
Deepak Malhotra „ To ja zabrałem Twój ser”(Wydawnictwo Studio Emka,2013)
Mózg może zmieniać umysł, ale umysł i doświadczenie może również doprowadzać do dosłownych , strukturalnych i funkcjonalnych zmian w mózgu. Neuroplastyczność ma miejsce podczas całego naszego życia. To budzi ogromne nadzieje dla terapii!
Alex i Annellen Simpkins